© 2020 Opowieści noblistki

Czuły narrator

Czym jeszcze zaskoczy nas Olga Tokarczuk?

- 16 października 2020

Anna In w grobowcach świata, Prawiek i inne czasy, Prowadź swój pług przez kości umarłych, Bieguni czy Księgi Jakubowe… To tylko jedne z licznych pozycji, które w ostatnim czasie rozsławiły polską literaturę za granicami naszego kraju. Ich autorka – Olga Tokarczuk – zasłynęła czymś jeszcze. Pisarka została nagrodzona niezwykle prestiżową Literacką Nagrodą Nobla za powieść Bieguni. Interesujące jest to, że do otrzymania tego że wyróżnienia, powieści autorki miały trudność z zyskaniem większej popularności za granicą. Chodziło tutaj przede wszystkim o problem z celnym i wyrafinowanym przetłumaczeniem ich na języki obce. Jak widać, większy szum medialny wokół persony Tokarczuk dał im kolejną szansę. Pisarka nie spoczywa jednak na laurach i niedługo w księgarniach ukaże się jej nowa pozycja – Czuły narrator. Nie jest to powieść, a zbiór esejów i wykładów.

Czule mówić o pisaniu

Olga Tokarczuk zadebiutowała na rodzimym rynku w 1993 roku powieścią Podróż ludzi księgi. Wcześniej publikowała arkusze poetyckie oraz krótkie opowiadania. Niemniej dopiero rok publikacji pierwszej powieści okazał się dla niej okresem przełomowym. O autorce zaczęło się coraz częściej i chętniej mówić, a sama zainteresowana zyskała rozpoznawalność, co ułatwiło jej wydawanie kolejnych tworów swojej wyobraźni. Tokarczuk pisze głównie o świecie jako całości, interesuje ją podróż, choć nie tylko ta rozumiana dosłownie. W każdej kolejnej książce coraz bardziej rozwijała tenże motyw. Punktem kulminacyjnym okazali się Bieguni. To też właśnie dzięki tejże książce autorka zyskała najwięcej. O czym jednak opowiada Czuły narrator? O dziwo, jest to precyzyjnie uporządkowany zbiór esejów oraz wykładów autorskich na temat pisania.

Wejrzenie zza kulis

Czuły narrator rozkłada na czynniki pierwsze poszczególne etapy pracy, z jakimi zmierzyć się musi pisarz. Tokarczuk snuje tutaj opowieść o pisarskiej codzienności, obowiązkach, wyzwaniach, ale i problemach, gdy dotknie nas brak weny. Interesujące jest podejście autorki, które nawet w zbiorze esejów emanuje niesamowitą wrażliwością, otwartością i próbą zrozumienia otaczających ją ludzi. Wszyscy czytelnicy, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej – nie tylko z pracy zawodowej, ale i z życia autorki – powinni być, sięgając po Czułego narratora, ukontentowani. Dodatkową atrakcją może być fakt, że w zbiorze znalazło się i miejsce dla niezwykle aktualnej, trafnej i emocjonującej przemowy noblowskiej Olgi Tokarczuk.

Zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com