© 2020 Opowieści noblistki

Czuły narrator

Nowa książka polskiej noblistki

- 26 października 2020

Olga Tokarczuk – persona, której w Polsce nikomu nie trzeba przedstawiać. Jedna z najbardziej docenianych, nie tylko w kraju, ale i na świecie, pisarek współczesnych. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla za powieść Bieguni, pisarka o niesłychanej wrażliwości. Każda jej książka porusza inną tematykę, jednak łączy je empatia, czułość i miłość do świata. Jak to jednak po wielkich wydarzeniach bywa, w końcu trzeba wrócić do szarej codzienności. Przez długi czas nie było informacji na temat kolejnych planów wydawniczych Tokarczuk, jednak niedawno gruchnęła wiadomość o nowej książce autorki. Czuły narrator z www.taniaksiazka.pl pokazuje, że laureatka Nobla nie spoczęła na laurach i nadal ciężko pracuje. Czy nowa pozycja zdoła wybić się ponad przeciętność, czy uda jej się zachwycić czytelników?

Zaskakująca decyzja

Czuły narrator nie jest formą, której można było się spodziewać. Nie jest to bowiem powieść, nie jest to zbiór małych opowiadań, a połączenie dwunastu esejów oraz wykładów autorstwa Olgi Tokarczuk. Pisarka zaprasza nas do swojego świata, a przynajmniej uchyla z niego rąbka tajemnicy. Jako czytelnicy wchodzimy za kulisy i poznajemy, na czym tak właściwie polega praca autora, pisarza. Jakie ten ma obowiązki, jaka odpowiedzialność na nim ciąży. Czy jest to praca lekka, niewymagająca, rzecz wyłącznie przyjemna, czy może pojawiają się też i gorsze momenty? Jak przetrwać literacki kryzys? To tylko niektóre z zagadnień poruszanych w Czułym narratorze. Znajdzie się i w tym zbiorze miejsce dla mowy noblowskiej Tokarczuk, która szybko obiegła cały literacki świat.

Styl pisarski, jakiego próżno szukać gdzie indziej

Tym, co przyciąga do twórczości Tokarczuk są oczywiście zachwycające umiejętności budowania narracji, kreowanie subtelnych, ale niezwykle magicznych światów, czy przemycanie ważkich treści w bezpretensjonalny sposób. Jednak jej największą sił jest jej styl. Pisze lekko, acz wybitnie. Prosto, nieskomplikowanie, a zupełnie trafnie. Nie przytłacza rozbudowanymi szykami zdań, nie komplikuje, tylko przekazuje historię w najdelikatniejszy sposób.

Czuły narrator to:

  • książka, a raczej zbiór dwunastu esejów i wykładów autorstwa Olgi Tokarczuk
  • zaproszenie za kulisy pracy autorskiej
  • wiele ciekawostek i ogrom informacji z pisarskiego życia
  • próba odpowiedzi na najbardziej nurtujące czytelników niewiadome
  • w książce zawarta jest także szeroko komentowana mowa noblowską, którą autorka wygłosiła po oficjalnym otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla za powieść Bieguni.
Kawa zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com